Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Żywienie psa z zaburzeniami pokarmowymi

Żywienie psa z zaburzeniami pokarmowymi

2011-02-18 11:00:00

porady

Zaburzenia pokarmowe objawiające się biegunką i wymiotami stosunkowo często uprzykrzają życie domowym czworonogom. Przyczyn tych dolegliwości może być bardzo dużo. Od błahych, wywołanych przez np. zjedzenie nadpsutych resztek jedzenia znalezionych gdzieś podczas spaceru, po poważne, przewlekłe schorzenia układowe (choroby nerek, wątroby, macicy, itd.)
fot. moovet / sxc.hu
Ze względu na różnorodność przyczyn tych dolegliwości zaleca się, aby wszelkiego rodzaju „problemy żołądkowe” naszych podopiecznych były jak najszybciej konsultowane z lekarzem weterynarii.

Szybki kontakt ze specjalistą nie zawsze jest możliwy, dlatego znajomość podstawowych zasad żywienia psów cierpiących z powodu zaburzeń gastrycznych przyda się każdemu opiekunowi czworonoga.

Pierwsza zasada postępowania z psem, którego męczą wymioty, rozwolnienie i biegunka, brzmi: nie karmić, przegłodzić. Chore zwierzaki zwykle nie mają apetytu i pragnienia, więc stronią od jedzenia i picia, dlatego 24 godzinna głodówka jest dla nich jak najbardziej wskazana. Ważne, żeby po tym czasie zacząć uzupełniać płyny, które zwierzak stracił z wymiocinami i wydalanym kałem. Optymalna, dzienna dawka wypijanej wody powinna wynosić 50-80ml/kg masy ciała, tj. 0, 5 litra płynów na każde 10kg wagi (woda mineralna, bogata w jony, będzie lepsza od zwykłej kranówki). Gdy pies nie chce pić, należy go poić, podając mu wodę strzykawką do kieszonki policzkowej - przestrzeni między zębami a policzkiem. Strzykawkę opróżniamy bardzo powoli, tak aby zwierzak zdążył zlizywać wyciskaną wodę. Ilość płynu podawanego jednorazowo powinna być niewielka - poić często, co 1-2 godziny, a małymi porcjami.

Na zmianę z pojeniem można podawać choremu nieduże ilości wywaru z siemienia lnianego. Właściwości siemienia, w leczeniu licznych schorzeniach przewodu pokarmowego, są nieocenione. Dlatego zaleca się jego stosowanie w doraźnej terapii biegunek, zaparć, wymiotów i nieżytów. Wywar przygotowujemy z 3 łyżek nasion zalanych 2 szklankami wody, zagotowujemy i parzymy pod przykryciem przez 10 minut. Choremu podajemy sam klik, bez ziaren. Siemię wpływa łagodząco na podrażnioną śluzówkę przewodu pokarmowego. Jest też dobrym źródłem wielu cennych składników odżywczych.

Po jedno - dwudniowych rewolucjach żołądkowo - jelitowych, gdy wymioty i biegunka ustaną, można podać czworonogowi dietetyczny posiłek. Lekkostrawnym, pożywnym daniem zalecanym podczas rekonwalescencji jest kleik ryżowy i rozgotowane mięso z kurczaka (proporcje 1:1). Posiłek należy podzielić na kilka małych porcji i podawać zwierzakowi 5-6 razy z ciągu dnia. Niewielkie objętości jednorazowo przyjętego pokarmu nie obciążą rozregulowanego, podrażnionego przewodu pokarmowego i zostaną strawione bez większych utrudnień. Zbyt duże porcje nadmiernie rozciągają żołądek, co może skutkować nawrotem wymiotów. Dietę taką należy kontynuować przez 5-7 dni, stopniowo dodając do niej karmę, którą pierwotnie żywiony był pies.

Podczas rekonwalescencji nie wolno podawać czworonogowi mleka, podrobów, surowego mięsa, kości, suchej karmy (poza karmami leczniczymi dostępnymi w lecznicach weterynaryjnych) i innych ciężkostrawnych pokarmów. W razie chronicznie powracających wymiotów, koniecznie należy zasięgnąć rady lekarza weterynarii.

bk
Komentarze
  • mrówka

    2022-08-01 17:14:18
    Każdy pies potrzebuje dobrej jakościowo karmy do prawidłowego rozwoju. Dając mu byle jaką jakosć skazujemy go na częste choroby, a siebie na ciągłe wizyty u weterynarza . Na https://vetexpert.eu mają wysokiej jakosci produkty dla zwierzaków. Warto zajrzeć.
  • ewka16b

    2011-02-18 14:38:07
    dziekuje za artykuł:)