Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Żywienie szczeniąt

Żywienie szczeniąt

2010-09-21 16:00:00

porady

Odpowiednie żywienie w szczenięcym życiu odgrywa niezmiernie ważną rolę. Młody, szybko rosnący organizm do prawidłowego rozwoju potrzebuje składników odżywczych najwyższej jakości. Składniki te początkowo dostarczane są mu z mlekiem matki. Później rolę żywiciela przejmuje człowiek. Dlatego każdy przyszły właściciel młodego czworonoga powinien posiadać minimum wiedzy na temat prawidłowego żywienia szczeniąt
fot. Lisa2324 / sxc.hu
Karmienie mlekiem matki u większości szczeniąt trwa do 5-6 tygodnia ich życia. Po tym okresie maluchy przechodzą na stały pokarm. Przejście to należy rozłożyć w czasie 2-3 tygodni. Szczenięta pierwszy stały pokarm powinny zacząć poznawać, gdy skończą 3 tydzień życia. Pokarmem tym może być sucha lub wilgotna komercyjna karma dostępna w większości sklepów zoologicznych – ważne, aby przeznaczona była dla szczeniąt (z dopiskiem junior lub puppy). Niewielką porcję karmy przed podaniem maluchom można namoczyć w ciepłej wodzie lub w wywarze z mięsa. Tak przyrządzoną karmę należy podawać szczeniętom 4 razy w ciągu dnia. Istotne, aby każdy kolejny posiłek był przygotowywany tuż przed jego podaniem. Szczenięta początkowo wykazują nieznaczne zainteresowanie nowym jedzeniem. Można je zachęcić do spróbowania zaserwowanej karmy smarując ich pyszczki odrobiną pokarmu. Zazwyczaj, jak jedno zacznie jeść, pozostałe maluchy idą w jego ślady.

W sytuacji, gdy komercyjna karma jest trudno dostępna, można podawać zwierzakom samodzielnie przyrządzony pokarm – rozgotowane i następnie zmielone mięso drobiowe, wołowe lub cielęce z dodatkiem ugotowanego żółtka jaja i ugotowanych płatków owsianych. Posiłek taki należy uzupełnić w minerały i witaminy. Nie zaleca się podawania szczeniętom wypełniaczy, tj. kasz, makaronów, gdyż rozpychają one nadmiernie trzewia, co skutkuje dyskomfortem trawiennym. Najlepszym rozwiązaniem są wspomniane wcześniej karmy komercyjne. Ich kaloryczność oraz zawartość składników odżywczych, minerałów i witamin jest tak zbilansowana, że w niewielkiej objętości pokarmu dostarczają maluchowi wszystkiego, co jest mu potrzebne do prawidłowego rozwoju. Dodatkowa suplementacja diety preparatami mineralno – witaminowymi nie jest konieczna, a nawet zakazana, bo nadmiar tych związków jest równie niebezpieczny jak ich niedobór. Nie wolno także zapominać o tym, że szczenięta powinny dostawać karmę asygnowaną młodym czworonogom. Składniki zawarte w takiej karmie są o wiele bardziej skondensowane niż w karmach dla psów dorosłych. Podyktowane jest to dynamiką wzrostu szczeniąt - młody pies ważący 5 kg potrzebuje 3 razy więcej energii niż dorosły czworonóg o tej samej masie ciała.

Szczenięta w trakcie przechodzenia z diety mlecznej na pokarm stały mogą jeść do woli, lecz pokarm niezjedzony podczas jednego posiłku należy wyrzucić. Czasami zdarza się, że maluch w tym okresie miewają biegunki. Jeśli ich przyczyną jest nowa dieta, ustępują one po jednodniowym zaprzestaniu podawania zwierzakom stałej karmy (w tym dniu szczenięta karmione są wyłącznie mlekiem matki). Okres przechodzenia na dietę stałą powinien zakończyć się około 6 tygodnia po porodzie. Suki w tym czasie tracą mleko, a maluchom podaje się wyłącznie pokarm, do którego zostały przyzwyczajone w okresie przejściowym.

Kolejnym, niezmiernie ważnym aspektem w żywieniu szczeniąt są tzw. ”ludzkie smakołyki”. Pamiętajmy, że to, co dla ludzi smaczne – nieszkodliwe, dla psa może stać się trucizną. Czekolada, słone paluszki, orzechy itp. przekąski czworonogom do szczęścia nie są potrzebne. Więcej z nich szkody niż pożytku. Chwilowa psia radość z wrzucenia czegoś na ząb nie jest warta konsekwencji zdrowotnych wynikających z niezdrowej diety. Dlatego mając na uwadze długie, zdrowe życie naszego pupila nie dokarmiajmy go „ludzkimi smakołykami”.

bk
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-20 18:20:36
  ciekawy artykuł :)
 • Mała

  2010-11-08 01:07:42
  Szczeniak to przecież psie dziecko.
 • Kamila

  2010-09-22 15:01:59
  No w końcu to jest dziecko :P
 • Kamila

  2010-09-22 15:01:42
  Szczeniak jak dziecko :)
 • dorota2710

  2010-09-22 14:08:40
  No właśnie ze szczeniakiem jak z niemowlakiem;))
 • nienieninka

  2010-09-22 12:15:25
  ze szczeniakiem tak jak z dzieckiem ;)
 • Liiinka

  2010-09-22 10:14:47
  To prawda zywienie zwierzaków jest bardzo wazne i wpływa na ich dalszy rozwój.
 • kamar

  2010-09-22 08:36:25
  Ważna to rzecz, zeby zwierzaki miały zbilansowaną dietę
 • Kasia i Maja

  2010-09-21 21:18:47
  Moim zdaniem gotowa karma nie jest dobrym rozwiązaniem. Jestem za żywieniem naturalnym, ale oczywiście żeby dobrze zbilansować dietę naszego pupila potrzebne jeest dużo czasu, dlatego nie każdy może sobie na to pozwolić.
 • Dorin

  2010-09-21 21:16:22
  Żywienie naszych czworonogich przyjaciół jest naprawdę istotne.Przekonałam się o tym (dosłownie)na skórze mojego Shih tzu.:(
 • Natii

  2010-09-21 20:59:14
  super :)
 • SylwiaSz

  2010-09-21 16:09:08
  Ciekawy artykuł.