Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » zwierzaki  » Kuleczka & Kropeczka
fot. Ja?
Tu akurat sprzątałam im klatkę, więc siedziały w szklanym dużym słoiku. :)
podaj łapę

()

oceń zwierzaka
(5.00)

Kuleczka & Kropeczka

gryzonie
w serwisie od:17 01 2013, 16:41
właściciel Dżungar
Metryczka:
urodzony:17 8 2011
miasto:warmińsko-mazurskie
klasyfikacja:
płeć:samica
o zwierzaku:
Kuleczka & Kropeczka
    Chomiki dżungarskie zachodnioazjatyckie.
Kuleczka
Ma jasnoszare futrko. Na grzbiecie jest widoczna pręga nieco ciemniejsza niż reszta jej sierści. Nazywa się tak, ponieważ kiedy ją kupowałam u weterynarza była troszeczkę grubsza niż pozostałe. Teraz jednak nie jest tak masywna, a jej siostra z tego samego miotu przybrała na wadze. Jednak imię nadal zostało. Futerko jej jest mięciutkie, lecz w niektórych miejscach nieco przerzedzone, jest to związane z tym, że jej siostra ma pierwsze miejsce w klatce i czasami ją podgryza ( i nawzajem). Często siedzi w rogu klatki i gryzie go, po czym siedząc tak długo na plastiku ma cały mokry ogonek.
Kropeczka
Mój tłuściutki słodziak. Jest ciemnoszarej maści z czarną pręgą na grzbiecie. Grubiutki, sympatyczny, przyjazny, zabawny, super oswojony chomik. Bardzo często chowa sobie do policzków swoje przysmaki, którymi nie ma zamiaru się z nikim dzielić, przez co jego pyszczek staje się jeszcze słodszy i śmieszny. ;) Jego imię wywodzi się od jej wyłupiastych oczu-koralików. Jest bardzo chętna do wyjścia z klatki. Bardzo lubi i widać ma taką potrzebę gryźć pręcików klatce. Zawsze kiedy wsypuję nowe jedzonko do miseczki ona wchodzi pierwsza, bo rządzi w klatce.
Obserwacje, zachowanie itp.
Na zimę ich futerko jaśnieje, wiąże się to z warunkami, w których mieszkali ich przodkowie, musieli się do nich przystosowywać aby być mniej widocznym dla drapieżników. Na dużych przestrzeniach albo jak za długo przebywają poza klatką dostają takiego szoku, że czasami nie sposób je złapać. Kochają jeść sezam, słonecznik, owoce i warzywa z ogródka i sadu (nie pryskane!). Bardzo lubią też kolby we wszelkiego rodzaju smakach (i wszystko co jest twarde i możliwe do schrupania). Często w nocy się podgryzają, piszczą i bzyczą na siebie, a kiedy dostaną rurkę od papieru toaletowego to nie sposób zasnąć z ich klatką w pokoju. Lubią mieć czyste podłoże, najczęściej są to wiórki, które i tak wcześniej czy później część z nich wyląduje poza klatką (moje krety :)). Sprzątając im klatkę wkładzam je do dużego szklanego słoika, a one po jakimś czasie, nie wiem dlaczego, zaczynają lizać szkło swoimi małymi różowiutkimi języczkami. ;)
Polecam książkę Chomik dżungarski Małgorzaty Banach z serii Hobby – można się dowiedzieć multum rzeczy na temat tych chomików. Na pewno się przyda. Z tej serii można znaleźć również książki opowiadające o innych zwierzętach (Chart polski, Doberman, Świnka morska, Kanarki, Chomik syryjski, Kozy i kózki i wiele innych).
Łatwo je oswoić (ale trzeba zacząć od maleńkości jak ze wszystkimi zwierzakami, bo później nie jest to już takie proste), przyjazne, słodkie, nie wymagają dużej opieki i dbania o nie. Wystarczy je tylko pokochać! Co nie jest trudne kiedy zobaczymy i poznamy takie rozczulające słodziaki!
najnowsze komentarze